بازاریابی خلاق

بازاریابی

بسیاری از کسب‌وکارهای موفق در صنعت توریسم و گردشگری، روش‌های بازاریابی جالب و خلاقانه‌ای به کار می‌برند که کارآمدتر و مؤثرتر از مواردی است که اغلب موردِاستفاده قرار می‌گیرد.
در اینجا چندین روش خلاقانه را برای بازاریابی گردشگری توضیح می‌دهیم تا به‌مرور زمان و با تمرین زیاد، در این کار مهارت کافی پیدا کنید و روش‌های خلاقانه‌تری بیابید.

بازاریابی‌تان را بر آنچه ارائه می‌دهید، متمرکز کنید

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر طرح بازاریابی توریسم این است که بدانید دقیقاً در حال ارائۀ چه چیزی هستید. ازآنجاکه این صنعت به‌شدت رقابتی است، اگر بر رویکرد خود تمرکز نکنید همۀ تلاش‌هایتان از بین می‌رود.
مخاطبان هدف را مشخص کنید. کدام دسته از افراد مخاطب هدف شما هستند؟ خانواده‌ها؟ زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند؟ سالمندان یا کوهنوردان؟ آیا می‌دانید از کجا باید شروع کنید؟
به‌عنوان‌مثال، اگر شرکت شما در منطقه‌ای خاص و معروف که به خاطر موج‌سواری مشهور است به مسافران اقامتگاه اجاره می‌دهد و مشتریانتان معمولا خانواده‌ها هستند، ابتدا خانواده‌هایی را هدف قرار دهید که به موج‌سواری علاقه‌مند باشند. هر چه بیشتر دربارۀ انواع مشتریان خود اطلاعات داشته باشید، بهتر می‌توانید مخاطبان هدف را تعیین کنید.
اگر شرکتتان مخصوص اجارۀ محل اقامت به زوج‌هاست، بهترین کار هدف قرار دادن خانم‌ها در شبکه‌های اجتماعی‌تان است. آن‌ها را مخاطب قرار دهید و بگویید که چرا منطقۀ موردِنظر برای برگزاری یک ماه‌عسل خاص یا شامی رمانتیک در مکانی زیبا عالی است.

ثروت آفرینی

با کسانی کار کنید که در بین مردم نفوذ دارند

یکی از روش‌های محبوب و البته مؤثر در بازاریابی، کار با افرادی است که در بین مردم نفوذ زیادی دارند. این افراد در فضای آنلاین، تعداد زیادی دنبال کننده دارند. وبلاگ نویسان، کسانی که در یوتیوب ویدئو به اشتراک می‌گذارند و افراد فعال در اینستاگرام، جزء این دسته قرار می‌گیرند. بسیاری از این افراد بین دنبال کنندگان خود محبوب هستند و با مخاطبان زیادی تعامل برقرار می‌کنند. مخاطبان آن‌ها محتوایی را که این افراد تولید می‌کنند دوست دارند. برخی از آن‌ها را که با صنعت شما در ارتباط‌اند بیابید و با آن‌ها قرارداد ببندید. این معامله برد – برد است؛ شما به آن‌ها کمک می‌کنید دربارۀ موضوع جدیدی به تولید محتوا بپردازند و آن‌ها نیز به شما در معرفی کسب‌وکارتان به مخاطب کمک می‌کنند.
برای مثال، می‌توانید به کسی که در یوتیوب کانال اشتراک ویدئو دارد پیشنهاد کنید در عوض چند شب اقامت در هتلتان و امکان استفاده از تمام وسایل رفاهی، ویدئویی کوتاه از هتل شما را به اشتراک بگذارد. اگر جزئیات دقیق‌تری می‌خواهید، از یک اینستاگرامر بخواهید از هتلتان بازدید کند و حتی اقامت کوتاهی در آنجا داشته باشد تا بتواند همه‌چیز را از نزدیک ببیند و دربارۀ آن بنویسد.

اطلاعات بیشتری ارائه دهید

گردشگران، عنصر حیاتی صنعت توریسم هستند. بنابراین، بازاریابی توریسم باید بر خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها متمرکز باشد.راهنما باید طوری باشد که گردشگران به‌راحتی بتوانند آن را بخوانند و درک کنند. پس بهتر است سطح مطالب را بر این اساس تنظیم کنید؛ زیرا به‌طورکلی، تعداد کمی از مردم کلمه به کلمۀ آن را می‌خوانند. راهنما باید دارای مطالبی دربارۀ مکان‌های دیدنی، سرگرمی‌های جالب و اطلاعات مهم دیگری دربارۀ مقصد باشد.

جایگاه مخصوص بحث و بررسی در فضای مجازی ایجاد کنید

گردشگران پرسش‌های زیادی دربارۀ مقصد سفرشان دارند. بنابراین، شما باید محلی برای طرح پرسش و پاسخگویی ایجاد کنید. گروه‌های بحث و گفت‌وگوی مجازی در سایت برای این کار بسیار عالی است؛ فقط باید با ‌سرعت و دقت به پرسش‌های مخاطبان پاسخ‌ بدهید. پاسخ‌گویی به این سؤالات، منجر به جلب اعتماد مخاطبان می‌شود و این اعتماد بسیار ارزشمند است و بازاریابی از این طریق موثر است. مشابه این کار را می‌توانید در توییتر یا اینستاگرام نیز انجام دهید.

ویدئوهایی جذاب دربارۀ منطقۀ موردنظر درست کنید

ویدئوها در زمانی بسیار کوتاه حجم زیادی از اطلاعات را منتقل می‌کنند و روش بسیار مناسبی برای معرفی شما و فعالیت‌هایتان هستند. البته قرار نیست ویدئویی درست کنید که تمام جزئیات کسب‌وکارتان را نشان دهد. این ویدئو فقط باید مانند راهنمای اطلاعاتی منطقۀ موردنظر عمل کند و به‌طور خلاصه اطلاعاتی راجع به مقصد به مخاطبان ارائه دهد. این ویدئوها را در وب‌سایت‌تان و رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اینستاگرام یکی از بهترین محیط‌ها برای تبلیغ چنین ویدئوهایی است.

چالشی ترتیب دهید که در افراد انگیزه و علاقه ایجاد کند

چالش‌ها یکی از قوی‌ترین ابزارهای ایجاد انگیزه در مخاطب هستند. مردم دوست دارند در این چالش‌ها شرکت کنند و نتایج آن‌ها را در شبکه‌های ارتباطی‌شان با دیگران به اشتراک بگذارند.
وقتی دوستان، دنبال کنندگان و مخاطبانتان را به چالش دعوت می‌کنید، یعنی از آن‌ها می‌خواهید کار مشخصی را در مدت‌زمان تعیین‌شده انجام دهند.
برای مثال، می‌توانید از دنبال کنندگان صفحۀ اینستاگرام تان بخواهید تجربیات سفرشان به منطقۀ شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. برای مهیج‌تر شدن برنامه، یکی از آن‌ها را به‌عنوان برنده انتخاب کنید و یک سفر رایگان به‌عنوان جایزه در نظر بگیرید. افراد، معمولاً از اشتراک این چالش‌ها و تولید محتوا برای آن لذت می‌برند و این کار برای شما مزایای زیادی خواهد داشت.

محتوای تولیدی کاربران را جمع‌آوری کنید

چالش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، باعث می‌شود کاربران به تولید محتوا بپردازند. مردم دوست دارند از تجربیا ت واقعی دیگران دربارۀ استفاده از یک برند یا سفر به یک منطقه خبر داشته باشند و معمولاً به این شکل به یک برند یا کسب‌وکار اعتماد می‌کنند.
اگر برخی از مخاطبانتان عکس یا ویدئویی دربارۀ شما و کسب‌وکارتان در یوتیوب یا اینستاگرام به اشتراک گذاشته‌اند و از تجربیاتشان گفته‌اند، از آن‌ها اجازه بگیرید تا آن مطلب را با ذکر نام و حساب کاربری (از طریق تگ کردن یا ابزارهای مشابه) در شبکه‌های خودتان نیز به نمایش بگذارید.

خصوصیت منحصربه‌فرد کسب ‌و کارتان را نشان دهید

هرکسب‌وکاری یک خصوصیت ویژه دارد که آن را از دیگران متمایز می‌سازد. این خصوصیت هر چیزی می‌تواند باشد؛ مثلاً اگر کارکنان شما به شیوۀ خاصی سینی نوشیدنی را روی سه انگشت حمل می‌کنند و روی میز می‌آورند، یا روش منحصربه‌فردی برای خوشامدگویی به مهمانان به کار می‌برند، این خصوصیت را ذکر کنید.

چیزهای جدید در منطقه را برجسته‌تر نشان دهید

یکی از بهترین روش‌های پیشی گرفتن از رقبا، برجسته‌سازی چیزهای جدید و هیجان‌انگیز در منطقه‌ای است که به مخاطبان معرفی می‌کنید. دربارۀ رویدادها و اتفاقات منحصربه‌فردی که در منطقه‌تان رخ می‌دهد، اطلاعات به‌روز در اختیار مخاطب قرار دهید.
خود را به‌جای مخاطبان بگذارید. اگر برای اولین بار به‌جایی سفر می‌کردید، چه چیزهایی توجهتان را جلب می‌کرد یا برایتان هیجان‌انگیز بود؟ سعی کنید همان موارد را به مخاطبانتان معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!