تربیت فرزندان کارآفرین

سرعت بالای تکنولوژی و بازارهای اشتغال پویا از ویژگی‌های دنیای امروز هستند. مدل سنتیِ داشتن یک مدرک دانشگاهی و یافتن شغلی پایدار و طی کردن پله‌های ترقی، دیگر قدیمی شده است. به عبارت ساده، به نظر می‌رسد آینده برای نسل امروز واقعاً دلهره‌آور است. دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های برتر اغلب ماه‌ها برای یافتن شغل مناسب تلاش می‌کنند. در این شرایط چطور می‌توانیم به فرزندان خود راه مناسب خلق فرصت‌ها را بیاموزیم؟ در این مقاله با روش‌های بالا بردن سطح اعتمادبه‌نفس در کودکان، هدایت آن‌ها به سمت رهبری و کمک به موفقیتشان از طریق آموزش کارآفرینی آشنا می‌شویم.

هدف‌گذاری برای موفقیت در آینده الزامی است

آموزش هدف‌گذاری به کودکان یک فعالیت اثربخش و سرگرم‌کننده است. تحقیقات نشان می‌دهد اهداف نوشته‌شده بر روی کاغذ با احتمال بیش از ۸۰ درصد به وقوع می‌پیوندند. از کودکتان بخواهید ۵ هدف مهم خود را مشخص کند و بنویسد. برای افزایش اثربخشی و ایجاد حس موفقیت مطمئن شوید که اهداف فرزندتان از پنج ویژگی خاص بودن، قابل‌اندازه‌گیری بودن، قابل‌دستیابی بودن، واقع‌گرایانه بودن و به‌موقع بودن برخوردار باشد. در مرحلۀ بعدی از او بخواهید برای به انجام رساندن اهداف خود ۵ اقدام بنویسد. فراموش نکنید که اهداف نوشته‌شده را در جایی قرار بدهید که هم خودتان و هم فرزندتان به‌راحتی آن را ببینید. سعی کنید فرزندتان را در رسیدن به اهداف مشخص‌شده تشویق و حمایت کنید و هر دو از پاداش رسیدن به هدف لذت ببرید.

ثروت آفرینی

کودکان باید راه‌های تشخیص فرصت را بیاموزند

بسیاری از افراد هرگز موفق به شناخت کامل توانایی‌های خود نخواهند شد؛ زیرا قادر نیستند فرصت‌ها را تشخیص بدهند. به فرزندانتان بیاموزید که برای موفقیت در زندگی همیشه باید در جست‌وجوی فرصت‌ها باشند. از آن‌ها بخواهید دربارۀ مشکلات کوچک و موانعی که باعث ناراحتی و آشفتگی‌شان می‌شود، برای‌تان بگویند؛ برای مثال مشکل در انجام تکالیف مدرسه یا سختی برداشتن یک وسیله از طبقات بالای کمد.
با آن‌ها دربارۀ چگونگی حل مشکلات کوچک و بزرگشان صحبت کنید. آموزش نحوۀ تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها و تمرکز بر خلق راه‌حل‌های مثبت برای مشکلات از روش‌های کارآمد خلق و تشخیص فرصت در شرایط مختلف برای کودکان است. هر مشکلی راه‌حلی دارد؛ به این موضوع به‌عنوان یک حقیقت در زندگی نگاه کنید. این واقعیت به آن‌ها جرأت توسعۀ ایده‌های سودآور برای ایجاد کسب‌وکار را می‌دهد.

مهارت فروش در همۀ بخش‌های زندگی همراه است

داشتن توانایی فروش، یک مهارت بسیار ارزشمند در زندگی است. این مهارت در تمام تعاملات افراد در طول زندگی حرفه‌ای و به‌خصوص در حوزۀ کسب‌وکار مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ از فروش کالا و خدمات به مشتریان تا افزایش سرمایه از طریق سرمایه‌گذاران.
مهارت فروش برای موفقیت در هر کسب‌وکاری الزامی است. با تشویق فرزندانتان به فروش کالاهای کوچک مثل اسباب‌بازی‌های قدیمی یا برپایی یک غرفه برای فروش مثلاً لیموناد، مهارت فروشندگی را به آن‌ها آموزش بدهید. به آن‌ها اجازه بدهید برای محصولات خود قیمت تعیین کنند و کالاهای خود را به فروش برسانند. سعی کنید تمام امکانات لازم برای فروش یک کالا و خدمت را برای فرزندانتان فراهم کنید.

داشتن سواد مالی ضروری است

داشتن سواد مالی برای همۀ افراد مفید است. آموزش‌های اقتصادی در سنین کم، فرصتی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد که اغلب مدرسه‌ها زمان کافی برای آموزش آن اختصاص نمی‌دهند. به فرزندان خود فرصت بدهید تا دربارۀ پول و مسائل مالی بیشتر بدانند. آن‌ها این موضوع را با راه‌اندازی کسب‌وکار کوچک خود یا با کمک کردن به شما در کسب‌وکارتان می‌آموزند. سرمایه‌گذاری را به آن‌ها آموزش بدهید؛ به‌طوری‌که با چشمان خود ببینند که چطور پول می‌تواند پول بیشتری خلق کند.

خلاقیت، عامل بروز و توسعۀ مهارت‌های بازاریابی

آموزش بازاریابی به کودکان راه بسیار مناسبی برای کمک به آن‌ها برای جذب مشتریان بیشتر در کسب‌وکار آینده‌شان است. بدون مشتری حتی بزرگ‌ترین کسب‌وکارها هم شکست می‌خورند. بنابراین، کودکان باید مهارت ارزشمند بازاریابی را در سنین پایین آموزش ببینند. در فرزندان خود انگیزه ایجاد کنید تا پیام‌های بازاریابی تابلوها، بنرهای تبلیغاتی و تبلیغات چاپ‌شده در مجله‌ها و تلویزیون را تجزیه‌وتحلیل کنند. از آن‌ها بپرسید چه پیامی توجه‌شان را جلب کرده است و ببینید که آیا می‌توانند به معنا و مفهوم تبلیغات پی ببرند. پس از تمرین‌های متعدد آن‌ها را به تهیۀ برنامه‌های بازاریابی برای کسب‌وکار خود تشویق کنید.

فرزند

مدرسه‌ها دربارۀ مفهوم شکست اشتباه می‌کنند

در دوران مدرسه به ما آموزش داده‌اند که شکست خوردن اتفاق بسیار ناخوشایندی است. در دنیای کارآفرینی شکست می‌تواند اتفاق خوشایندی باشد اگر از آن درس بگیریم. «ناپلئون هیل» (Napoleon Hill) نویسندۀ کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید» می‌گوید: «هر شکست، منفعت برابر یا بزرگ‌تری را با خود به همراه دارد».
به فرزندانتان اجازه بدهید شکست بخورند؛ شکست آن‌ها را مجبور می‌کند که راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهدافشان خلق کنند. شکست خوردن به کودکان اعتمادبه‌نفس می‌دهد و آن‌ها را برای مواجه‌شدن با شرایط سخت آماده می‌کند. وقتی فرزند شما در کاری شکست می‌خورد، سعی کنید به‌جای تنبیه کردن، دربارۀ عوامل شکست و راه‌های جلوگیری از آن با او صحبت کنید. در موقعیت‌های ناخوشایند همیشه به دنبال آموزش درس‌های آموزنده به فرزندان خود باشید. آن‌ها را تشویق کنید که هیچ‌وقت تسلیم نشوند؛ این مهم‌ترین درسی است که یک فرد در دوران کودکی می‌تواند یاد بگیرد.

توانایی برقراری ارتباط مؤثر، بهبود بخش روابط است

امروزه به دلیل محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و فرستادن پیام‌های متنی، بسیاری از کودکان در برقراری ارتباط حضوری و تلفنی عملکرد ضعیفی دارند. این در حالی است که کسب‌وکارهای موفق نیازمند افرادی با روابط عمومی بالا هستند. بنابراین به فرزندان خود این نکته را آموزش دهید که برقراری ارتباط مؤثر یکی از عوامل موفقیت در کسب‌وکار و روابط شخصی‌شان است. مؤدب بودن و احترام گذاشتن را به فرزندانتان آموزش دهید از آن‌ها بخواهید در هنگام صحبت کردن از برقراری ارتباط چشمی با طرف مقابل غافل نشوند و هنگام صحبت کردن با تلفن، صدای آرامی داشته باشند و از کلمات واضح و مؤدبانه استفاده کنند. یکی دیگر از فعالیت‌های مفید در این رابطه، تمرین فرستادن ایمیل‌های محترمانه با نگارش صحیح و استفاده از کلمات مناسب است. برای آن‌ها توضیح دهید که نوشته‌شان باید پیام صحیح، دقیق و واضحی را منتقل کند.

استقلال داشتن، اعتمادبه‌نفس به همراه دارد

تفکر کارآفرینانه به کودکان می‌آموزد که موفقیتشان در آینده به میزان زیادی به خودشان وابسته است. رسیدن به موفقیت به مدل فکری، میزان تلاش و تفکرات آن‌ها بستگی دارد. بنابراین دفعۀ بعدی که کودکتان برای خرید اسباب‌بازی موردعلاقه‌اش یا یک وسیلۀ جدید از شما پول درخواست کرد از او بخواهید به راه‌های به دست آوردن پول موردنیازش فکر کند. این کار به کودک، قدرت تفکر خلاقانه را که یکی از ویژگی‌های کارآفرینی است، هدیه خواهد داد.

هنر کمک‌کردن، شادی‌آفرین است

بسیار مهم است که کودکان اهمیت کمک به دیگران را درک کنند. دانستن این نکته به آن‌ها کمک می‌کند هنگام کسب موفقیت‌های بزرگ، فروتنانه رفتار کنند و متوجه شوند که موفقیت یک کسب‌وکار تنها برای صاحبش ارزشمند نیست. افرادی که به موفقیت دیگران کمک می‌کنند، زندگی شادتری دارند. از کودکان خود بخواهید تا بخشی از درآمد و بودجۀ هفتگی خود را به کمک کردن دیگران اختصاص دهند. برای مثال در صورت تمایل فرزندانتان کمک به مؤسسه‌های خیریه را به آن‌ها پیشنهاد دهید. برای آن‌ها توضیح دهید که کمک به بهبود زندگی افراد به بالا بردن کیفیت زندگی جامعه منجر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!