۵ گام برای هوش مالی

5 گام برای هوش مالی

هوش مالی درواقع آن بخشی از هوش ماست که منجر به حل مشکلات مالی می‌شود
به‌طورکلی پنج هوش مالی اصلی وجود دارد:
پول بیشتری به دست آوردن
برای فهم بیشتر این هوش می‌بایست به دایره جریان نقدی توجه کرد این دایره از چهار ربع تشکیل‌شده است که عبارت‌اند از:
کسب‌وکارهای بزرگ تا ۵۰۰ کارمند و بیشتر
سرمایه‌گذارها
کارمندان
تجارت‌های کوچک و شغل‌های آزاد
موارد سوم و چهارم کلاً برای پول کار می‌کنند کسانی هستند که معمولاً یا به‌صورت ساعتی کار می‌کنند و یا حقوق ثابت می‌گیرند، اما موارد اول و دوم کسانی هستند برای پول کار نمی‌کنند این‌ها کلاً برای دارايی کار می‌کنند یا موجب یک جریان نقدی می‌شوند یا موجب افزایش سرمایه می‌شوند. درواقع دانش هوش مالی برای گروه‌های اول و دوم ضروری است.

حفاظت از پول در برابر مقامات اداری (مالیات)، بانکدارها، کارگزاران بد، برخی از وکلا و حقوقدانان

بودجه‌بندی پول

دو نوع بودجه وجود دارد: زمانی که دچار کسری بودجه شدید سعی کنید که درآمد خود را افزایش دهید نه اینکه تجارتتان را کاهش دهید و برای اینکه مازاد بودجه داشته باشید باید سعی کنید روی افزایش درآمد خود کارکنید نه اینکه با کاهش تجارتتان به مازاد بودجه دست پیدا کنید و تنها در این صورت است که می‌توانید ثروتمند شوید.

کاربرد پول (سرمایه‌گذاری)

درواقع برای انجام یک سرمایه‌گذاری درست اهرم مالی موردنیاز است. اهرم مالی به معنای کسب بیشترین درآمد با کمترین پول است. ولی باید توجه داشت که اهرام مالی مانند شمشیر دو لبه است هم می‌تواند ما را ثروتمند کند و هم فقیر. به همین دلیل هم هست که اهرم مالی نیازمند داشتن هوش مالی و کنترل مالی است ۰ بنابراین چون ما در عصر اطلاعات هستم یک سرمایه‌گذار باید دانش و اطلاعات مالی خود را افزایش دهد تا بتواند سرمایه‌گذاری درستی انجام دهد و همچنین سرمایه‌گذار باید در نظر داشته باشد که نباید برای سود بیشتر سرمایه‌گذاری کند چون ریسک بالایی دارد باید سعی کند روی پول در گردش و جریان نقدی سرمایه‌گذاری کند.

ارتقای اطلاعات مالی

همیشه باید این نکته را مدنظر قرار داد که این دارایی نیست که ما را ثروتمند و یا فقیرمی کند بلکه دانش و آگاهی‌های لازم است که موجب موفقیت ما می‌شود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ به خاطر عدم دانش و آگاهی‌های لازمه شکست خورده‌اند نه به خاطر نبود پول.
این نکته جایز اهمیت است که اگر فرد بخواهد ثروتمند شود و ثروتش را به نسل‌های بعدی‌اش منتقل کند انجام ۵ هوش مالی ضروری است اگر یک یا چند مورد از این ۵ هوش مالی وجود نداشته باشد کل سیستم به هم می‌ریزد.
و در پایان این نکته حایزاهمیت است که پرورش ۵ هوش مالی یک فرایند مادام‌العمر است فرایندی نیست که در عرض یک روز یا یک سال بشود به آن دست پیدا کرد و برای دست‌یابی به‌تمامی ۵ هوش مالی باید از مدارس شروع کرد. مدارس باید آموزش‌های مالی لازم را به دانش آموزان بیاموزند و همچنین شجاعت و جسارت را در آن‌ها رشد دهند. دانش آموزان شاگرداولی که تنها نمرات خوبی به دست آورده ولی ذره‌ای شجاعت و جسارت ندارد در دنیای سرمایه‌گذاری یک بازنده می‌شود و مجبور است تا پایان عمر برای کسانی کار کند که در مدرسه هوش چندان بالایی برای گرفتن نمرات خوب نداشتند ولی در عوض شجاعت و جسارت لازم را برای پیشرفت کردن داشتند. آن‌ها به بازخوردهای محیط اطراف خود توجه کردند و شجاعت گوش دادن و یادگرفتن و پاسخ دادن به این بازخوردها را داشتند بنابراین موفق شدند. در دنیای اقتصاد امروز از خیلی مسائل نمی‌توان فرار کرد گویی آن‌ها جزء لاینفک زندگی‌ها شده است و اقتصاد امروز را تبدیل به شمشیر دو لبه کرده است: مانند مالیات، تورم، سود روی بدهی و اما ثروتمندان از تمامی این تهدیدها برای خود فرصت درست می‌کنند و آن‌ها را در جهت هر چه بیشتر ثروتمند کردن خود بکار می‌گیرند. باید توجه داشت که شرایط اقتصادی همواره وجود دارد ولی تنها کسانی که IQ بالایی دارند می‌توانند بدون توجه به شرایط ثروتمند شوند که این مهم تنها با تقویت پنج هوش مالی میسر می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!